آشنایی با مفهوم ارگانیک یا کشاورزی ارگانیک

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

آشنایی با مفهوم ارگانیک یا کشاورزی ارگانیک

محصولات ارگانیک محصولاتی نظیر میوه ها، سبزیجات، غلات و محصولات لبنی هستند که فرآیند کشاورزی ارگانیک و کشت و پرورش و فرآوری آنها کاملا طبیعی بوده که در پروسه تولید آنها از هیچگونه اعمالی مانند استفاده از مواد شیمیای نظیر کود شیمیایی و فاضلاب، آفت کش ها، سموم، هورمون ها و دستکاری های ژنتیکی استفاده نشده است .

دلیل انتخاب و استفاده ازمحصولات ارگانیک

در کشاورزی ارگانیک، خاک به عنوان سیستم زنده در نظر گرفته می شود و حیات موجودات درون خاک حفظ و همچنین از مشکلات بهداشتی و زیست محیطی جلوگیری می شود ، هچنین کشاورزی ارگانیک پایدار بوده و باعث حفظ منابع زمین برای نسلهای آینده می شود.

در تولید محصولات ارگانیک برای افزایش رشد گیاهان و تغذیه ی خاک زمین تحت نظر گرفته و کنترل می شود و از کود های طبیعی و کمپوست استفاده و از هر گونه ماده شیمیایی پاک شود.

 

تشخیص محصولات ارگانیک

تشخیص محصول ارگانیک، تنها در صلاحیت سازمانهای گواهی دهنده معتبر (مثل USDA ، انجمن خاک انگلستان، ECOCERT ) بوده و تضمین می کند که این محصول ۱۰۰ درصد یا حداقل ۹۵ درصد ارگانیک است .

مزایای استفاده از محصولات ارگانیک

  • سطح ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های موجود در محصولات ارگانیک بیشتر است
  • محصولات کشاورزی ارگانیک سطوح پایین تری نیترات دارند
  • محصولات ارگانیک اغلب تازه تر هستند ، چون مواد نگه دارنده در انها وجود ندارد
  • سینولئیک اسید بیشتری دارند ومفید برای سلامت قلب و عروق
  • مردم معتقند که چون آفت کش ندارند برای تغذیه نوزادان و کودکان مناسب تر هستند

مضرات احتمالی در محصولات ارگانیک (از نظر پزشکی)

احتمال دارد به خاطر عدم استفاده از آفت کش ها و آنتی بیوتیک ها مقادیر کمی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک از جمله لیستریا، سالمونلا و E. coliبر روی محصولات تولید شود و باعث ایجاد بیماری شود.

مطالعه بیشتر